Pažintiniai takai

Teminiai

Bernardo Brazdžionio vaikystės takais

Žygį pradėsite vieno žymiausių Lietuvos poetų Bernardo Brazdžionio gimtinėje. Jos vietą žymi stogastulpis bei senolis ąžuolas. Poetas čia praleido savo vaikystę, o ypač jautriai sugrįžo 1989-aisiais. Kaimo vieškeliu keliausite į pietus, praeisite išlikusią tik vieną seną Stebeikių kaimo sodybą. Žengsite į Pumpėnų mišką, kurio keliukais retai kas praeina pėsčias. Žygyje pirmą, bet ne paskutinį kartą sutiksite Svalios upę. Pereisite ją tilteliu ir ilgam pradingsite miške. Žygiuosite, mėgausitės gaiva ir ramybe. Ar tikėjote, kad Pumpėnų miškas gali būti toks didžiulis? Perkainokite savo vertybes. Pagaliau pamiškėje pasimatys Račiškių kaimo sodybos, vadinasi, nepaklydote. Tačiau žygis dar tik įpusėjo. Vėl prieisite Svalią ir ji palydės jus iki pat Pumpėnų-Rinkūnų vieškelio.

Čia prasideda antroji kelionės dalis. Kirskite vieškelį, lauko keliuku pasieksite melioracijos griovį ir drauge su juo tęskite žygį į šiaurę. Tai bus penki kilometrai, kai mėgausitės plačiais horizontais ir džiaugsitės, jog negyvenate kalnuose. Prieisite 1928 m. Jurgėnų kaimo žmonių pastatytą akmeninį kryžių Nepriklausomybės 10-mečiui. Sodybos pasitraukė toliau, kryžius liko vienišas laukuose, bet išliko okupacijų metais. Paskutinį žygio kilometrą vėl draugausite su Svalia ir kartu sugrįšite ten, iš kur išėjote.

Startas/finišas: B. Brazdžionio gimtinė, Stebeikių k., Pumpėnų sen. (GPS 55.968874, 24.394358)

Žygio kryptis: pagal laikrodžio rodyklę

Skaityti daugiau decoration array
Teminiai

Girelės miško takais ir palaukėmis

Maršrutas tiems, kurie mėgsta žygiuoti miškais ir laukais. Pradėkite žygį prie siaurojo geležinkelio bėgių, kur traukinio mašinistas visam laikui sustabdė sąstatą. Eikite Mustupio griovio pakraščiu. Prieisite beržų alėją, vedančią link pokario kovas menančios vietos. 1946 m. čia buvo užkasti septynių partizanų palaikai. Prieš tai okupantai juos išniekino Joniškėlio turgaus aikštėje. Atiduokite pagarbą Laisvės kovotojams. Toliau eisite pro buvusį Joniškėlio plytinės molio karjerą. Įžengę miškan apkabinkite galiūną Girelės ąžuolą, kurio apimtis siekia 5 metrus. Netoliese galėsite atsipūsti jaukioje stovyklavietėje, o užklupus lietui pasislėpsite nuo jo lašų.

Nebijokite išeiti iš miško ir pasižvalgyti po išnykusius kaimus. Žygiuosite dirbamais laukais, kuriuose dar visai neseniai stovėjo Gailioniškių, Pagirio kaimų sodybos. Šiandien jų vietas žymi vieniši medžiai ir akmenų krūvos. Neišsigąskite tolumoje išgirdę medžioklės garsus. Jie baugūs stirnoms, kurias būtinai išvysite šuoliuojant horizonte. Pamiškėje priėję medžiotojų bokštelį nesukite iš tako, eikite tiesiai nedidele proskyna ir išeisite į pagrindinį miško kelią. Jis nuves jus į finišą. Tiesa, iki jo dar pusė kelio mišku, bet jis bus labai geras.

Rudenį ar ankstyvą pavasarį būkite pasirengę keliauti pažliugusiais takeliais, nes Pasvalio molis nenoriai geria vandenį.

Startas/finišas: Plytinės g. 6, Joniškėlio k., Joniškėlio apylinkių sen. (GPS 56.036511, 24.150613)

Žygio kryptis: pagal laikrodžio rodyklę

Skaityti daugiau decoration array
Interaktyvūs

Maršrutai su QR kodais

Žemėlapis – Spausti čia

Skaityti daugiau decoration array
Teminiai

Moliūnų dvaro valdomis

Maršruto nerekomenduojame rinktis žiemą ir ankstyvą pavasarį. Trasa driekiasi Kriklinių ir Moliūnų apylinkėmis. Startuosite nuo Kriklinių Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios. XIX a. pabaigos medinės architektūros paveldas. Šventoriuje palaidotas Žuvinto tyrinėtojas Teofilis Zubavičius. Parko gatve judėsite link miško. Laikykitės kairės ir išvysite nebegyvenamą sodybą. Iš tolo tarp aukštų pušų boluoja paslaptingas akmuo su įrašais – mitologinis paminklas. Prieikite arčiau, gal pavyks juos iššifruoti. Kitoje keliuko pusėje kopsite į Moliūnų piliakalnį – gynybinį įtvirtinimą. Archeologai dar neatskleidė jo paslapčių.

Išeisite iš miško ir lauko keliuku trauksite Moliūnų dvaro link. Seniau Karpiams priklausiusi sodyba prarado savo žavesį. Raudono mūro rūmai apleisti, tačiau karvidė stebina įspūdinga architektūra. Moliūnų dvaro žemės kadaise buvo išdalintos 1919-1920 m. Lietuvos laisvę apgynusiems savanoriams. Tuoj už Pyvesos tilto laukuose išvysite galingą ąžuolą – tai 7 metrų storumo gamtos paminklas. Įžengę į Moliūnų mišką apsuksite didelį ratą ir ties Dumbliūnėlių ūkininko sodyba išlysite į vieškelį. Dabar lauks įdomioji žygio dalis – Pyvesos brasta. Kito kelio nėra, tik pirmyn arba atgal. Per brastą pereisite akmenimis, o vasarą smagiai perbrisite. Tačiau žiemą ir ankstyvą pavasarį geriau šio maršruto vengti. Kitoje upės pusėje turėsite rasti lauko keliuką iki miško arba tiesiog žygiuokite per pievą. Pamiške pasieksite pirmąją Eglyno gatvės sodybą, nuo kurios iki finišo liks tik pora kilometrų.

Startas/finišas: Kriklinių bažnyčia, Kriklinių g. 2, Pumpėnų sen. (GPS 55.913015, 24.448455)

Žygio kryptis: pagal laikrodžio rodyklę

Skaityti daugiau decoration array
Interaktyvūs

Trenkturo maršrutai

Žemėlapis – Spausti čia

Skaityti daugiau decoration array
Teminiai

Žaliosios girios partizanų takais

Startuojate nuo Kriklinių Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios. XIX a. pabaigos medinės architektūros paveldas. Šventoriuje palaidotas Žuvinto tyrinėtojas Teofilis Zubavičius. Žaliąja gatve judame link miško. Nepatikėsite, bet kryžkelėje pasitiks ko gero vienintelis pasaulyje paminklas COVID-19 virusui!

Sukite į girią. Žalioji pokario metais buvo partizanų prieglobstis. Čia stovėjo Morkūnų sodyba, kur kovotojai galėjo pailsėti ir gauti maisto. Šiandien sodybos vietą žymi atminimo ženklai. Prie staliuko atsipūskite, nes kelias dar tolimas. Būkite atidūs ir miškas jus apdovanos. Nežymiai išsukę iš kelio prieisite vietą, kurioje 1950 m. pavasarį stribai sunkiai sužeidė partizanų ryšininkę Janiną Morkūnaitę. Jaunutė mergina neišgyveno…

Sugrįžkite į trasą. Ar perskaitysite įrašą sename kryžiuje prie kelio? Toliau pasuksite dešinėn ir keliuku žygiuosite iki Svalios upelio. Didžiulės eglės išduoda garbingą tilto amžių, siekiantį gal net šimtą metų. Vėl išėję į vieškelį pasukite kairėn. Praeisite Margių kaimo sodybą. Uždekite žvakutę stribų nukankinto Juozo Miknio žūties vietoje, ji dešinėje tarp medžių. Būtinai aplankykite atkurtą partizanų bunkerį ties Druciškių kaimu! 1948 m. jį įrengė Povilo Žilio-Klevo būrio vyrai. Įsijunkite žibintą, nusileiskite į bunkerį ir ilgu koridoriumi pateksite į pagrindinę patalpą.

Prieš išeidami iš miško užsukite į unikalią, nuotaikingą stovyklavietę, kur galėsite pasisupti sūpuoklėse, atsigaivinti upėje, įkopti į namelį medyje. Iš ten išlysite į palaukę ir nežymiu keliuku, pro išnykusį Bartkūnų kaimą grįšite Eglyno gatve į Kriklinius.

Startas/finišas: Kriklinių bažnyčia, Kriklinių g. 2, Pumpėnų sen. (GPS 55.913015, 24.448455)

Žygio kryptis: prieš laikrodžio rodyklę

Skaityti daugiau decoration array
Teminiai

Žaliosios girios ramybė

Maršruto trasa driekiasi Žaliosios girios pušynais. Čia jūs pailsėsite nuo miesto triukšmo, klausysitės gamtos garsų, stebėsite jos gyvenimą. Žygiuoti pradėkite nuo Porijų kaimo bendruomenės namų –  „Seklyčios“. Perėję miškelį ties Balčiškių kaimo sodyba pasukite kairėn ir pamažu jus pasiglemš gūdi giria. Kiek paėję išvysite pirmąją šio žygio staigmeną – tarp medžių geltonuojančią medinę koplyčią. Jos šventoriuje suraskite Lietuvos partizanų kapą, pastovėkite po milžiniška egle, augančia jau kelis šimtmečius. Koplyčia gyva, joje kiekvieną rugpjūtį vyksta Šv. Augustino atlaidai.

Čia jūs įžengsite į Panevėžio rajoną ir toliau žygiuosite kaimynų žemėmis. Beje, visai čia pat ir Biržų krašto paribys. Prieisite vienišą Padagų kaimo sodybą, seną, bet tvarkingą. Tolimiausias jūsų žygio taškas – miškuose pasislėpęs Linkiamiškįo kaimelis. Po truputį pradėsite artėti į finišą. Kelyje sutiksite daugybę skruzdėlynų, prie vieno iš jų galėsite pailsėti – prisėsti prie jaukaus staliuko, susikurti laužą.

Išėję į palaukę nykstančio Mažionių kaimo kryžkelėje pasuksite Mikėnų link. Prieisite įspūdingą paminklą Laisvės kovotojams. Jame surašytos žuvusių šio krašto partizanų pavardės. Trumpam stabtelkite, patylėkite, pamąstykite ir tiesiu vieškeliu sugrįžkite į Porijus.

Startas/finišas: „Porijų seklyčia“, Daujėnų g., Porijų k., Daujėnų sen. (GPS 55.941627, 24.57838)

Žygio kryptis: pagal laikrodžio rodyklę

Skaityti daugiau decoration array
Skip to content