Demokratiška architektūra Vaškuose: „Vaikų džiunglės“

Liepos pradžioje Vaškų miestelis (Pasvalio r.) trumpam virto kūrybos laboratorija po atviru dangumi. Čia vyko pirmosios iš septynių šią vasarą suplanuotų KAD:MIESTELIAI architektūros dirbtuvių. Per penkias dienas vietos vaikai ir savanoriai, remdamiesi vaikų idėjomis ir piešiniais, kartu sukūrė bei pastatė spalvingą, žaismingą ir funkcionalią erdvę parke – „Vaikų džiungles“.

„Vaikų džiunglės“ išdygo parko teritorijoje, šalia tvenkinio, kurį patys vaikai pasiūlė kaip tinkamiausią vietą. Čia iš lentų, tinklų ir  hamakų gimė karstynių, supynių ir poilsio zona. Darbo dienos buvo kupinos šurmulio – vieni pynė tinklus, šlifavo lentas, kiti ruošė dekoracijas ir konstravo. Prie projekto prisijungė net tėvai – norėdami padėti spėti iki atidarymo šventės, kuri tapo tikru bendruomenės įvykiu. Prie dirbtuvių objekto prisidėjo ir ne per toliausiai įsikūrusi V. Indrišiūno medžio apdirbimo įmonė padovanojusi lentas, kurias komanda meistriškai panaudojo medinės konstrukcijos apipavidalinime.

Prie projekto entuziastingai prisijungė ir tėvai – padėjo statybose, palaikė vaikus ir prisidėjo, kad viskas būtų užbaigta laiku. Netoliese veikianti V. Indrišiūno medžio apdirbimo įmonė padovanojo lentų, kurios tapo svarbia „Vaikų džiunglių“ dalimi – jos buvo meistriškai įkomponuotos į medinę konstrukciją.

KAD metodas remiasi tikėjimu, kad vaikai yra imliausia bendruomenės dalis naujoms idėjoms. Dirbtuvių metu jie tampa tikrais idėjų autoriais, o ne pasyviais dalyviais. Sprendimai priimami kartu, architektūrinė idėja gimsta vietoje, iš gyvo santykio su vieta, erdve ir žmonėmis. Ši metodika, jungianti ekskursiją, piešimą, maketavimą, statybas bei šventę, suteikia vaikui ne tik patirties, bet ir balsą – jis tampa lygiaverčiu kūrėju.

Mažosios architektūros projektai gimsta pasitelkiant originalią metodiką, bet patys objektai yra profesionalūs, funkcionalūs ir kontekstą atliepiantys kūriniai, sukurti bendrakūros principu. Tai procesas, kuriame estetika, edukacija ir socialinė prasmė susilieja į gyvą viešąją erdvę. Tokia architektūra kuriama su pagarba, atvirumu ir nuoširdžiu bendradarbiavimu.

Dirbtuvės Vaškuose baigėsi švente, į kurią vaikai pakvietė tėvus, buvo kerpamas simbolinis kaspinas, įteikti diplomai bei vaišinimasis picomis. Bendruomenė atsidėkojo savanoriams, įteikdami jiems simbolinę Vaškų dovaną: vaško žvakę ir puodelį. Sukurtos vaikų rankomis, „Vaikų džiunglės“ tapo erdve, stiprinančia bendruomenės ryšį.

Other news
Decoration Decoration Daugiau naujienų
Skip to content